Válečné drama o přátelství, hrdinství, láskách a obětech českých letců sloužících u britské RAF. Název filmu je inspirován barvou vycházkových uniforem a stejnojmennou písní Jaroslava Ježka. Film režiséra Jana Svěráka vznikl na základě autobiografických knih a vyprávění generálporučíka Františka Fajtla. Ve stejném roce kdy byl uveden do kin získal pět Českých lvů (nejlepší režie, kamera, střih, hudba a divácky nejúspěšnější český film). Jako technický a historický poradce se zpočátku na přípravách filmu podílel také brigádní generál v.v. Antonín Liška.
Děj filmu začíná vzpomínkou poručíka Slámy na odpoledne strávené se svou milovanou Haničkou, kterou přeruší krutý návrat do reality. Po nelidském chování dozorce Kolíčka se František zhroutí v horečkách na podlahu dílen mírovské věznice. Vyprávění příběhu pokračuje návratem poručíka Slámy a četaře Vojtíška v letounu Platzer Kiebitz z výcvikového letu na letiště. Ještě ten večer se obyvatelé Konic z rozhlasu dozvědí o obsazování republiky nacisty. Následující den jsou českoslovenští vojáci nuceni opustit zabavené letiště. Sláma a četař Vojtíšek se proto rozhodnou odjet do Anglie a bojovat odtud proti nacistům. I přes počáteční jazykovou bariéru projdou oba společně s ostatními leteckým výcvikem a nedlouho na to se dostanou i do vzduchu.
Pozorní diváci si určitě všimnou nepřesnosti v typech letounů, když Ondřej Vetchý jako poručík Sláma hlásí napadení modré letky Messerschmitty BF-109. Ve skutečnosti se totiž jedná o jeho španělskou verzi Hispano Aviación HA-1112 Buchon. Během hlídkového letu je Vojtíšek sestřelen při útoku na osamělý bombardér a na cestě zpět k letce se zamiluje do britky Susan, která ho u sebe schová přes noc. Ona se však zamiluje do Franty a vzniká tak milostný trojúhelník, díky kterému se z přátel stanou sokové. Po ubránění bombardéru North American B-25 Mitchell se snaží Franta neúspěšně vysvětlit Karlovi, jak se věci mají. Na jednom z dalších rutinních letů uvidí Karel ze svého Spitfiru Frantův automobil u domu Susan, kterou zde ztvárnila Tara Fitzgeraldová a vše mu dojde.
V průběhu leteckého souboje mylně vyhodnotí poručík Sláma krycí palbu Vojtíška jako pokus o osobní mstu za přebrání jeho milované Susan. Během šetření se však naopak ukáže, že mu naprosto profesionálně zachránil život. František se mu sice omluví za nedorozumění i za odloudění Suzan, trvá ovšem ještě velmi dlouho než s ním Karel znovu začne mluvit. Frantovi se na jedné misi, kde jejich letka doprovází americké stroje Boeing B-17 Flying Fortess porouchá letoun a je nucen nouzově přistát v moři. Na místě ztroskotání s ním Vojtíšek zůstává a poté co zjistí, že má rozstřílené rádio, pokusí se mu hodit vlastní záchranný člun. Bohužel mu tento pokus nevyjde a on se při něm zabije. Po válce se poručík vrací zpět do Kanic za svou Haničkou, která je už několik let vdaná za výpravčího Kaňku. Příběh končí zpět na dílně ve chvíli, kdy Kolíček usne ve službě a všem se dostane vzácné chvilky k odpočinku.
Po shlédnutí premiéry tohoto filmu jej Generál František Fajtl (údajně) okomentoval slovy:
“Mě se líbil velice, protože nejenže ukázal věrně tvrdé boje stíhačů Royal Air Force, ale podal i obrázek nádherného přátelství mezi letci. Ten film je velkou satisfakcí pro nás, kdo jsme byli po válce pronásledovaní.“
zdroj:
http://www.csfd.cz/film/8803-tmavomodry-svet/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tmavomodrý_svět_(film)